PostgreSql Kurulumu

PostgreSQL, hem SQL (ilişkisel) hem de JSON (ilişkisel olmayan) sorgulamayı destekleyen gelişmiş, kurumsal sınıf açık kaynaklı bir ilişkisel veritabanıdır. Yüksek düzeyde dayanıklılık, bütünlük ve doğruluk düzeyine katkıda bulunan 25 yılı aşkın topluluk gelişimiyle desteklenen, oldukça kararlı bir veritabanı yönetim sistemidir. PostgreSQL, birçok web, mobil, jeo-uzamsal ve analitik uygulama için birincil veri deposu veya veri deposu olarak kullanılır. En son ana sürüm PostgreSQL 14.2’dir (Şubat 2022).

PostgreSQL’i buradan indirebilirsiniz. Kurulum dosyasını indirdikten sonra çalıştırarak kuruluma başlıyoruz.

  • Karşılama ekranı açıldıktan sonra ilerleyerek kurulumun yapılacağı yolu belirtip bir sonraki adıma geçiyoruz. Burada bizi 4 farklı komponent karşılıyor. Bunlardan en önemlisi PostgreSQL Server ikincisi ise pgAdmin 4. Tabii ki diğerleri de kullanım olarak bizlere bir çok fayda sağlamakta. PgAdmin 4 bize arayüz sağlıyor. PostgreSQL Server’ı seçtikten sonra diğerlerini opsiyonel olarak kendi tercihinize göre ekleyebilirsiniz.
  • Seçimi tamamladıktan sonra verilerin saklanacağı yolu belirtip ilerliyoruz.
  • Burada bizi bir şifre ekranı karşılamakta. Varsayılan olarak kullanıcı adı ‘postgres’dir. Şifrenizi belirleyip ilerleyin.
  • Portu belirleyip kuruluma devam ediyoruz, varsayılan olarak bırakabilirsiniz.
  • Bu kısımda cluster oluşturmayacağımız için bu kısmı default olarak bırakıp ilerliyoruz.
  • Daha sonrasında kurulumun tamamlanmasını bekleyip kurulumu bitirebilirsiniz.

Kurulumu tamamladıktan sonra windows arama kısmına pgAdmin 4 yazıp uygulamayı başlatabilir ve veritabanına erişim sağlayabilirsiniz.

Yorum Yap:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Site Footer

Sliding Sidebar