503 Service Unavailable Hatası

Bu yazımda “503 Service Unavailable” hatası neden olur ve çözümü nedir onu açıklayacağım. Bu hatanın birden fazla sebebi vardır. Bu hatayı daha çok wordpress kullanıcıları almaktadır. Lakin sadece wordpress kullanıcıları bu hata ile karşılaşmaz. Sunucuya erişilemiyorsa bu hatanın çıkması olasıdır. 503 hatası 404 hatası gibi olmayan bir şeye erişmek isterken çıkmaz aksine var olan bir şeye erişirken o an ulaşılamadığını gösterir.

503 Hatasının Olası Sebepleri ve Çözümleri Nelerdir?

  1. WordPress kullanıcısıysanız eklenti veya tema hatasından kaynaklanmasıdır. Sorunu biraz açacak olursak PHP scriptleri eskimiş veya kullandığınız wordpress sürümünü desteklemediğinden dolayı bu uyarıyı alırsınız.  Hosting hizmeti aldığınız yerden panele girip PHP ayarlarını güncellemeniz sorunu çözecektir.
  2. Özel script eklemekte bu hataya neden olabiliyor. Eğer siz de wordpress’e özel script eklemişseniz bu hatayı almanız olası, çözüm olarak yine PHP sürümünü kontrol etmek faydalı olacaktır.
  3. DDOS(Distributed Denial of Service attack) saldırıları da sizin için bu uyarıyı almanıza sebep olabilir. Çözümü ise biraz masraflı olacaktır. Çözümü konusunda ISP firması ile görüşmeniz gerekiyor.
  4. Sunucu arızası da bu hatayı almanızda ki başka bir etkendir, sunucunuz fazla trafik alıyor ve cevap veremiyorsa bu da 503 hatasını almanıza neden olur, ayrıca sunucunuz düzgün çalışmıyor ise tekrar 503 hatasıyla karşı karşıyasınız demektir. Çözümü için ISP firmanızla görüşmeniz gerekiyor.

Yorum Yap:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Site Footer

Sliding Sidebar