Undelivered Mail Returned to Sender

Sizlere daha önce de mail gönderiminde oluşan sıkıntılardan bahsetmiştim. Gerek SPF Kaydı, Gerekse DKIM kaydı hakkında ki yazılarıma da göz atabilirsiniz.

İlk olarak mail gönderdikten sonra “Undelivered Mail Returned to Sender” başlıklı bir mail bize dönüyorsa attığımız mail karşıya hiç ulaşamamıştır. Bu sorunun sebepleri ilk olarak SPF Kaydı ve PTR Kaydı ve Ters IP Kontrolü‘dür. SPF, Kaydımız ve PTR Kaydımız da var lakin mailimiz yine bu posta başlığı ile gidiyorsa, IP black list’e düşmüş olabilir.

IP’nin Black Listte Olup Olmadığını Nasıl Anlarım?

Bunun için çeşitli araçlar mevcut, lakin ben size en basit olanını anlatacağım. İlk olarak MX Toolbox sitesine gidiyoruz. karşımıza gelen sayfada domain adını yazıp MX Lookup dedikten sonra, karşımıza şöyle bir sayfa gelecek; Burada internet sitemizin eksiklerini görebiliriz. Daha sonra black list kontrolü yapabiliriz. En sağda bulunan Blacklist Check’e tıklayalım. Listelenen BlackList adreslerinden internet sitenizin listelenip listelenmediğini kontrol edebilirsiniz.

Black List’te bulunuyorum, Ne Yapmam Lazım?

Eğer internet siteniz black listte bulunuyorsa, BlackList’te olduğunuz adrese bilet atıp spam listten çıkmanızı talep edebilirsiniz.

Black List’te Bulunmuyorum Lakin Maillerim Gitmiyor, Ne Yapabilirim?

Black List’te bulunmadığınız halde mailleriniz alıcıya gitmiyorsa, alıcının hosting firması IP’nizi banlamış olabilir, bu durumda hosting firmasına ulaşıp IP’nizi engelli listeden kaldırmasını talep edebilirsiniz. Lakin bazı hosting firmaları bu sorunun çözümü için gönderdiğiniz mail sahibinden IP’nin banlı listeden kaldırılmasının talep edilmesini isteyebilir.

Maillerim Sadece Hotmail, Live, Outlook ve Msn Uzantılı Maillere Gitmiyor, Ne Yapmalıyım?

Bu durumda “Office 365 İstenmeyen Posta Önleme ve IP Adresi Listeden Çıkarma Portalı“nı kullanarak black listten çıkmayı talep edebilirsiniz. Tüm adımları tamamladıktan sonra listeden çıkmayı talep etmiş olursunuz. Lakin, formu doldurduktan sonra site size cevap olarak BlackList’te değilsiniz derse, bu konu da yapacağınız tek bir şey kalıyor. ISP ile irtibata geçmek. Çünkü sizin IP’niz BlackList’te olmasa bile, bulunduğunuz IP bloğu ISP tarafından engellli olabilir. Bu durumda size yardımcı olabilecek tek taraf ISP’nizdir.

Yorum Yap:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Site Footer

Sliding Sidebar