GeoServer Kurulumu

GeoServer, Java ile yazılmış, kullanıcıların coğrafi verileri paylaşmasına ve düzenlemesine olanak tanıyan açık kaynaklı bir yazılım sunucusudur. Birlikte çalışabilirlik için tasarlanmış olup, açık standartları kullanarak herhangi bir ana uzamsal veri kaynağından veri yayınlar.

GeoServer’ı buradan son sürümünü indirerek veya mevcut sürümleri arşiv kısmından bakarak dilediğiniz sürümde kuruluma başlayabilirsiniz. Bu makalede 2.20.2 versiyon üzerinden anlatım yapılacaktır. Windows installer ile kurulum yapacağımız için yükleyiciyi direkt buradan indirebilirsiniz.

Kurulum dosyamızı indirdikten sonra exe’yi çalıştırdığımızda bir karşılama ekranı gelecek ve next diyerek bir sonraki aşamaya geçebiliriz. Lisans koşullarını da kabul edip bir sonraki adım olan java yolunu belirtmemiz gerekir. Eğer java’yı daha önce indirmemişseniz buradan indirebilirsiniz. Üyeliğiniz yoksa üye olarak ücretsiz bir şekilde indirebilirsiniz. Java’yı indirip kurduktan sonra kurduğumuz dosya yolunu belirterek (Şekil 1) kuruluma devam ediyoruz.

Şekil 1: GeoServer Java JDK

GeoServer’ın kurulacağı yolu da belirterek ilerliyoruz. Bir sonraki aşamada GeoServer’a tarayıcı üzerinden erişmek için kullanıcı adı ve şifre belirlememiz gerekir. Varsayılan kullanıcı adı admin şifre ise geoserver olarak belirlenmiştir. Bu aşamayı da geçtikten sonra sunucumuz hangi portu kullanacak onu belirlememiz gerekiyor. Windows portları ile çakışmayan bir port seçmenizi öneririm. 1922 portunu seçerek ilerliyorum. Şekil 2’de gösterilen kısım şu yönden önemlidir. Eğer GeoServer’ı sunucu üzerinde kullanacaksanız ‘Install as a service’ olarak kurulum yapmanız gerekmektedir. Normal lokalinizde kullanacaksanız ‘Run manually’ seçeneğini öneririm. Buradaki fark bilgisayarı çalıştırdığınızda GeoServer otomatik olarak başlar. ‘Run manually’ seçeneğinde ise sizin başlatıp kapatmanız gerekir.

Şekil 2: GeoServer Kurulum Tipi

Son olarak install diyerek kurulumu tamamlayabiriz. Kurulum tamamlandıktan sonra windows arama kısmına Start GeoServer yazarak uygulamayı çalıştırıp herhangi bir tarayıcı üzerinden ‘localhost:1922/geoserver/web/’ yazarak GeoServer’ı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Şekil 3:GeoServer Karşılama Ekranı

GeoServer’ın kullanımını öğrenmek için buradan ilgili yazıya gidebilirsiniz.

Yorum Yap:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Site Footer

Sliding Sidebar