GeoServer Nedir?

Kullanıcıların farklı ortamlardan coğrafi verilere erişmesini ve bu verilerle çalışmasını sağlayan GeoServer, java ile yazılmış açık kaynak kodlu bir yazılımdır. Openlayers entegrasyonu sayesinde herhangi bir görüntüleme aracına ihtiyaç duymadan servis edilen veriler anında internet üzerinden sorgulanıp görülebilmektedir. GeoServer’ı buradan indirebilirsiniz.

 Açık Geospatial Konsorsiyumu (OGC) standartlarında web servislerinin (WCS, WMS, WFS, WFS-T) oluşturulmasını sağlayan GeoServer veri kaynağı olarak vektör (Oracle Spatial, ArcSDE, DB2, MySQL, PostGIS, Shapefiles ve Web Servisleri) ve raster (ArcGrid, GeoTiff, 51 Jpeg2000, ECW, MrSID) veriler kullanabilmekle beraber standart protokollerde üretilmiş olan KML, GML, GeoRSS, GeoPDF gibi formatları da okuyabilmektedir. OGC tarafından belirlenen standartları kullanan GeoServer, harita oluşturma ve veri paylaşımında büyük esneklik sağlar. Yukarıda bahsedilen formatlar düzgün işleyen bir iş krualına göre konumlandırılması gerekmektedir. Oluşturulan coğrafi verileri depolamaktan bir uygulamaya yerleştirmeye kadar bir dizi adım vardır. Peki Geoserver bu sistemin neresinde bulunuyor?

Şekil 1: GeoServer Uygulama Hiyerarşisi

Şekil 1’de görüldüğü üzere GeoServer veritabanı ile harita görüntüleme bileşeni arasında konumlandırılmış gözükmektedir. GeoWebCache ise sistemin daha hızlı ve performanslı çalışmasını sağlamak için verileri önbellekte tutmaktadır.

Web tabanlı harita projelerinizde verilerinizi görüntülemek için piyasada bulunan açık kaynak veya ticari uygulamalardan faydalanabilirsiniz. En çok kullanılan ve tercih edilen açık kaynak harita görüntüleme bileşeni OpenLayers’ir. OpenLayers’i buradan indirebilirsiniz.

GeoServer’ın kurulumu hakkında bilgi edinmek için buradan diğer yazımı okuyabilirsiniz.

Yorum Yap:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Site Footer

Sliding Sidebar