IMAP ve POP3

Sizlere daha önce mail hakkında oluşan sıkıntılar ve çözümleri hakkında bilgi vermiştim. Bu yazımda ise IMAP ve POP3 hakkında bahsedeceğim.

IMAP ve POP3 size gelen e-postaları telefonunuza, bilgisayarınıza veya diğer cihazlarınıza indirmesini sağlayan iletişim protokolleridir.

POP3 NEDİR?

POP3’ü açacak olursak Post Office Protocol, indirme ve silme işlemleri ile çalışan bir protokoldür. Önce sunucuya bağlanır, ardından sunucudan gelen e-postayı alır ve yeni ileti olarak cihazınızda saklar, daha sonra sunucudan gelen maili siler ve bağlantıyı sonlandırır.

Çok sık e-posta alıyor ve gönderiyorsanız bir süre sonra sunucu üzerinde ki diskiniz dolar. Bunu POP3 kullanarak biraz daha avantajlı hale getirebilirsiniz. Şöyle ki gelen postalar size iletildikten sonra sunucudan silinir ve diskte yer kaplamaz. Lakin e-posta gönderirken SMTP protokolü kullanıldığı için aynı işlem giden e-posta için kullanılmaz.

POP3 kullanmanın avantajı olduğu kadar dezavantajı da vardır. Gelen mailler sizin cihazınıza indirildikten sonra sunucudan silindiği için mailinizi birden fazla cihazda kullanıyorsanız iletim sorunlarına yol açacaktır. Bir diğer dezavantajı ise başka bir cihazdan gelen mailinize erişmek istediğinizde sunucudan silindiği için yine erişim sorunu olacaktır. E-postalarınızı birden fazla cihaz üzerinde kullanıyorsanız, POP3 protokolü bu tür kullanımlar için pek uygun değildir.

IMAP NEDİR?

IMAP açacak olursak Internet Message Access Protocol, kullanıcıların uzaktaki bir e-posta sunucusuna erişmesini sağlayan bir uygulama protokolüdür. POP3 den daha geliş mail protokolüdür. Sunucudan gelen maili alır ve cihazınıza kaydeder.

IMAP kullanmanın en büyük avantajı her yerden maillerinize ulaşabilmenizdir. Örneğin webmail, telefon ve pc gibi bir çok cihazdan ulaşabilirsiniz ve mailleriniz de hiç bir erişim sorunu olmaz. Maillerinizi uzak sunucudan lokal bir cihaza yedekleyebilirsiniz.

Avantajlarından bahsetmişken dezavantajları da yok değil. Şöyle ki, gelen mailleriniz sunucu da saklandığı için mail trafiğiniz yüksek ise diskinizin dolma riski yüksek. Başka bir dezavantaj ise mailleriniz önemli ise sunucuya erişebilen bir kişi sizin maillerinizi görebilecektir, bu da kurumsal firmalar için tehlike arz edebilen bir durumdur.

Yorum Yap:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Site Footer

Sliding Sidebar