SMTPUTF8

Bu yazımda gönderdiğiniz mailin “SMTPUTF8 is required, but was not offered by host” hatasından dolayı geri dönmesini ve çözümünü ele alacağım. Özellikle plesk kullanıcılarının karşılaşacağı bu durumu çözmek oldukça kolay.

SMTPUTF8 nedir?

SMTPUTF8’de Postfix’in kendisinden daha fazlası vardır. E-posta altyapınızın geri kalanının da UTF-8 e-posta adreslerini ve ileti başlığı değerlerini işleyebilmesi gerekir. Bu, SMTP tabanlı içerik filtrelerinde (Amavisd), LMTP sunucularında (Dovecot) ve aşağı akış SMTP sunucularında SMTPUTF8 protokol desteğini içerir. Postfix SMTPUTF8 desteği varsayılan olarak etkindir, ancak geriye dönük uyumluluk güvenlik ağının bir parçası olarak devre dışı bırakılabilir.

smtp

Bu sorunu nasıl çözebiliriz?

Öncelikle sunucunuza bağlanıp /etc/postfix/main.cf adlı dosyayı düzenlememiz gerekiyor. İlgili dosyaya gittikten sonra “smtputf8_enable = yes” komutunu eklememiz gerekli. Biz burada utf8 desteğini etkinleştirdik. Daha sonra bu değişiklikleri kaydedip, postfix’i tekrar başlatmamız gerekiyor. Bunun içinde /etc/postfix konumundayken “reload” komutunu çalıştırmamız yeterli.

Bu ayarları yaptıktan sonra mailleriniz sorunsuz bir şekilde karşı sunucuya iletilecektir.

Yorum Yap:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Site Footer

Sliding Sidebar