Windows 11 Deneyimi

Öncelikle daha önce ki yazılarımda hep belirli hataların çözümü veya bilgilendirici yazılar yazıyordum, bu ilk deneyim yazım olacak. Aslında bunda da hatalardan bahsedeceğim 🙂 yine çözüm önerilerim olacak.

İlk olarak yenilikleri daha önceden görmeyi ve denemeyi sevdiğim için genelde beta programlarına dahil oluyorum. Uzun süredir de Windows Insider üyesiyim. Windows 11 yayınlandığında arayüz olarak biraz daha kullanıcıya hitap eden bir tasarım ve animasyonlar olmuş. Lakin bilgisayarımı Windows 11‘e güncellediğim zaman ilk açılışta ne yazık ki hayal kırıklığına uğradım. Masaüstüm bir türlü gelmedi. Sürekli yeniden açılıyor gibi ekran gelip gidiyor masaüstü açılmadı.

Windows 11 Masaüstü Gelmeme Sorunu

Windows Insider kullanıcısı iseniz ve laptop kullanıcısıysanız Türkçe Windows 10’dan Windows 11’e ilk geçtiğinizde ekranın gelmediğine şahit olabilirsiniz. Ben ilk olarak güncelleştirmelerin gerçekleşmemiş olabileceğini düşündüğüm için bilgisayarımı tekrar başlattım lakin aynı sorun devam ediyordu. Tabii ki sürüm yükseltmesi yapmadan önce tüm yedeklerimi aldığım için telaş etmedim hiç. Size de yedek almanızı ısrarla tavsiye ederim.

Gelelim sorunun çözümüne, şaka gibi ama laptopu adaptörden çıkardığınızda bu sorun çözülecek. Daha sonrasında da aynı sorunu yaşamamak için dil ayarlarından bilgisayarınızın dilini İngilizce yapmanız aynı sorunu yaşatmayacaktır.

Windows 11 Yenilikler

Bu kısımda size Microsoft‘un sitesinde bulabileceğiniz yenilikleri listelemeyeceğim. Tamamen kullanıcı odaklı bir yaklaşımda bulunacağım.

 • İlk olarak Windows 11 açılış müziği ile başlayalım.
 • İkinci olarak göze çarpan ilk değişiklik görev çubuğunda simgelerin ortada olması ve ikonlarda ki değişiklik.
Masaüstü
 • Üçüncü olarak ise Windows menüsünde ki değişikliği görebiliriz. Bana göre Windows 10’a göre daha güzel bir tasarım olmuş ve karmaşadan kurtulmuşuz diyebilirim.
Windows Menü
 • Bir diğer hoş özellik ise birden fazla masaüstü kullanabilme olanağı olmuş. Öyle ki işiniz gereği birden fazla uygulama kullanıyorsunuz, tarayıcı da kapatmak istemeyeceğiniz sekmeler açık, lakin işinize de ara verip başka bir şeyler ile ilgilenmek istiyorsunuz. Burada yeni bir masaüstü açıp bilgisayarı yeni açmış gibi kullanabilirsiniz. Tabii ki bu özellik daha fazla ram ve cpu kullanımını da beraberinde getirecektir.
Masaüstü
 • Widgetlar, evet Windows 10’dan da alışık olduğumuz bu özellik çok fazla değişime uğramasa da görev çubuğunda yerini almış. Açmak istediğimizde ekranın sol tarafında açılıyor ve Windows 10’a göre ekranı daha çok kaplıyor.
Widget
 • Ayarlar ekranı da Windows 10’a göre oldukça değişmiş, burda da karmaşadan biraz daha uzaklaşılmış ve kullanıcıya hitap eden bir tasarım oluşmuş, bazı ayarların da menü grubunun değiştiğini görmek mümkün.
Settings
 • Windows Store’da da değişiklik olduğunu söylemek mümkün lakin ekstrem bir değişiklik göremedim.
 • Bir diğer kullanışlı özellik ise pencere boyutlandırması olmuş, bu özellik Windows 10’da sadece tam ekran yapmaya veya küçültmeye yararken, Windows 11 ile bölgesel yerleştirmeye olanak sunmuş.
 • Ekranın sağ alt köşesinde bulunan Wifi – Batarya – Ses bileşenleri ise Windows 11 ile grup halinde sunulmuş. Burada en güzel ayrıntı ise ekran ışık ayarı olmuş. Burada ki bileşenleri çoğaltmanız da mümkün. Ek olarak Yansıt, Gece Işığı, Bağlan gibi bileşenler de karşımıza çıkıyor.
Bileşenler
 • İlk gördüğümde hata olduğunu düşündüğüm ama sonradan benimsediğim bir özellik ise ikinci ekranda görev çubuğunun tamamen kalkması olmuş.
 • Performans olarak benim beklentimi şuan için karşıladı diyebilirim. Sadece ilk açılışta ekranım biraz geç geldi lakin ilerleyen süreçte bunun da düzeleceğini düşünüyorum. Sistemim, Intel Core i7-8750H, 250 GB SSD, GTX 1060 Ekran Kartı, 2×8 RAM. Cpu kullanımı 5-13 arasında değişiyordu. Arka planda çalışan bazı uygulamarım vardı bunun normal olduğunu düşünüyorum lakin bellek kullanımı bana biraz fazla geldi.
Görev Yöneticisi

Son olarak Windows 11 şuan için beklentimi karşıladı diyebilirim. Tabi beta sürüm olduğu için bir takım sorunlar yaşamak kaçınılmaz olmayacaktır. Birde açılır pencere animasyonu bana biraz MacOs u hatırlattı :). Yorumlarda sorunuz olursa sorabilirsiniz.

Sağlıcakla kalın.

Yorum Yap:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Site Footer

Sliding Sidebar